Η χθεσινή μεγάλη νίκη μας έδειξε κάποια πράγματα για την ομάδα , τα οποία θα επιβεβαιωθούν ή θα διαψευστούν στη διάρκεια της χρονιάς .

Ας δούμε κάποια στατιστικά από εχθές και τι μπορούμε να μάθουμε από αυτά

Οι 4 Παράγοντες:

Κύπελλο ΑΕΚ
ΟΜΑΔΑOffEffDefEffPaceEFG%ORRTORFTR
ΑΡΗΣ96,786,668,30.4180.2310.1060.311
ΑΕΚ86,696,70.3730.3640.2130.349

Το παιχνίδι πήγε σε χαμηλό ρυθμό – παρόλο που υποτίθεται θα τρέχουμε φέτος – προφανώς από επιλογή του Πρίφτη. Φυσικά για να τρέξεις πρέπει να πάρει και το αμυντικό ριμπάουντ κι αυτό δεν το πήραμε .

• Η ΑΕΚ πήρε το 36,4% των διαθέσιμων επιθετικών ριμπάουντ , ανανέωσε 1/3 επιθέσεις της δηλαδή κι αυτό είναι κάτι ανησυχητικό. Τα γρήγορα 4 φάουλ του Γουάιτ σίγουρα επηρέασαν σε αυτό το κομμάτι , αν δούμε πως σε 12 λεπτά πήρε 4 ριμπάουντ και ήταν ο δεύτερος μας ριμπάουντερ!
  • Το καλό με την ομάδα είναι πως κάνει λίγα λάθη κι ακόμα δεν έχει δεθεί! Χθες κάναμε 7 λάθη και τα 4 τα έκανε ο Μακνίλ. Οι ”άσσοι” μας ( Ξανθόπουλος/Γουότερς ) είχαν 11 ασίστ και 1 λάθος!!!
  • Ότι όμως και να πούμε , το παιχνίδι το πήραμε από την άμυνα μας. Η ΑΕΚ έβαλε το τελευταίο καλάθι της 7 και 33 πριν από τη λήξη του παιχνιδιού ( με τρίποντο του Παπαντωνίου που έκανε το σκορ 51-55 ). Από εκείνο το σημείο και μετά έβαλε 6 πόντους , όλους με βολές και είχε 0/11 σουτ!!!

+/- = the team net points for the unit.
W= οι φορές που η 5άδα πέτυχε περισσότερους πόντους σε σχέση με τους αντιπάλους της
L= οι φορές που η 5άδα πέτυχε λιγότερους πόντους σε σχέση με τους αντιπάλους της

WATERS MCNEAL MOURTOS SIMTSAK HAGINS είναι η πεντάδα που έπαιξε τα περισσότερα λεπτά ( 10 ) και είχε και το θετικότερο αντίκτυπο ( +9 ) στο παιχνίδι.

Η πεντάδα όμως που τελείωσε τον αγώνα ήταν η WATERS MCNEAL MOURTOS WHITE HAGINS , περίπου 3 λεπτά έπαιξε μαζί στο τέλος και μας έδωσε το +6 και αυτήν την εκπληκτική άμυνα!

CUPKOVIC-26-36.316%0.8231.115
+/- = Η διαφορά πόντων όταν ο παίκτης είναι στο παρκέ,σε σχέση με όταν είναι στον πάγκο.
Net+/- = Net plus-minus, δηλαδή η διαφορά μεταξύ στην επιθετική και στην αμυντική αποτελεσματικότητα , όταν ο παίκτης είναι στο παρκέ , σε σχέση με όταν είναι στον πάγκο.
Min =το ποσοστό των λεπτών που έπαιξε ο παίκτης σε σχέση με τα συνολικά λεπτά της ομάδας
Net Off= Πόσο καλύτερη ή χειρότερη είναι η ομάδα στην επίθεση , όταν ο παίκτης είναι στο παρκέ ( πάνω από το 1 είναι καλό , κάτω είναι κακό )
Net Def= Πόσο καλύτερη ή χειρότερη είναι η ομάδα στην άμυνα , όταν ο παίκτης είναι στο παρκέ ( κάτω από το 1 είναι καλό , πάνω είναι κακό )

Από τους παίκτες τώρα , ο Γούτερς είχε το καλύτερο +/- , 15 , αφού με αυτόν στο παρκέ το σκορ ήταν 60-45. Καταλαβαίνετε πως με τον Γουότερς εκτός , σκοράραμε μόνο 4 πόντους!!!